Dlaczego warto pozycjonować firmową stronę

W dzisiejszych czasach konieczność posiadania firmowej strony w internecie nie budzi już najmniejszych wątpliwości. Zdarza się co prawda, że jakieś tradycyjne zakłady, których właściciele często pamiętają jeszcze poprzednie epoki, nie są widoczne w sieci w ogóle. Takie firmy to często niewielkie działalności, które opierają swoją działalność na renomie jaką zdobyły przez lata funkcjonowania i nie warto się na nich wzorować. Przynajmniej nie w sytuacji jeżeli chcemy osiągnąć sukces w sprzedaży swoich towarów lub usług.

Warto jednak mieć na uwadze, że samo „postawienie” firmowej witryny i umieszczenie w niej informacji na temat naszej działalności to zdecydowanie za mało, żeby w ogóle móc myśleć o skutecznym pozyskiwaniu klientów. Taka strategia ma szanse powodzenia jedynie w przypadku jeżeli nasza działalność jest na tyle niszowa, że właściwie brak nam konkurencji lub jest jej bardzo niewiele.

W przeciwnym wypadku konieczne będzie poprawienie widoczności naszej strony w wyszukiwarkach. Można to osiągnąć albo wydając dość spore sumy na reklamę, tym większe im większa jest konkurencja w danej branży, lub też podjąć działania, które sprawią, że witryna będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania. Takie działania nazywamy pozycjonowaniem strony co oznacza, ni mniej ni więcej, niż jej optymalizację zgodnie z wytycznymi Google. Proces ten jest też znany jako SEO i chociaż jest możliwy do przeprowadzenia we własnym zakresie to jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że wiąże się z nim naprawdę wiele pracy i konieczność posiadania rozległej wiedzy z dziedziny działania mechanizmów wyszukiwarek internetowych. Przydatny będzie również budżet, który będziemy musieli przeznaczyć na działania niemożliwe do wykonania we własnym zakresie.

Zdecydowanie lepiej jest zająć się stricte sprawami zarabiania pieniędzy, natomiast pozycjonowanie zlecić specjalistom. Usługi seo są dziś dość łatwo dostępne, więc możemy być pewni, żadna szanująca się agencja e-commerce nie zedrze z nas skóry w obawie przed konkurencją.

Nie znaczy to jednak, że tego typu usługi są darmowe. Ich cena zależna jest od wielu czynników, między innymi od konkurencji w danej branży, naszych oczekiwań i działań jakie do tej pory podjęliśmy, żeby pozycjonować naszą witrynę.

Na szczęście skuteczne działania w dziedzinie seo można już podjąć mieszcząc się w budżecie zdecydowanie niższym niż gdybyśmy chcieli osiągnąć ten sam efekt np. poprzez reklamy kontekstowe. Co więcej efekt uzyskany w wyniku prawidłowej optymalizacji utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż uzyskany po wykupieniu reklamy.